Frakcje

Wolni Stalkerzy

„Stalkerzy samotnie przemierzają Zonę. Większość Stalkerów idzie tą drogą, ponieważ bycie członkiem którejś z grup oznacza stratę cennego czasu oraz podział łupów. Niektórzy wolą wybrać samotność i niezależność. Samotnicy to frakcja powstała w roku 2011, jako odpowiedź na stale rosnące zagrożenie ze strony Bandytów, którzy notorycznie dopuszczali się rabunków oraz zabójstw neutralnych stalkerów. Bandyci byli dobrze zorganizowani i wyposażeni, zajmowali wszystkie kluczowe punkty na Wysypisku oraz wiele ważnych miejsc w Kordonie. Z tego powodu wolni stalkerzy, działają w pojedynkę lub w wielkich grupach byli bez przerwy narażeni na niebezpieczeństwo. Założycielem frakcji był Ojciec Walerian, którzy stworzył struktury wewnętrzne ugrupowania, a także zasady, które przyświecały wszystkim samotnikom. Miał on także pewne znajomości wśród wolnych stalkerów, dlatego też szybko udało mu się zbudować liczną grupę doświadczonych i dobrze uzbrojonych ludzi. Kiedy frakcja okrzepła i zdobyła więcej środków, postanowiono otwarcie sprzeciwić się Bandytom.

„No, przyjacielu, mamy tu więcej planów, niż Wszechmogący Bóg pierwszego dnia stworzenia! Musimy dokończyć budowę bazy - to nasz priorytet. P
 
óźniej musimy zwerbować więcej ludzi... Ale sami do nas przyjdą, zobaczysz! Ludzie wiedzą, że walczymy w dobrej sprawie! Jak już stworzymy porządną armię, pokażemy bandytom, że nie warto z nami zadzierać. Od dawna mamy z nimi problemy, nie ma dla nich miejsca w Zonie! A potem... Wierzę, że nadejdzie dzień, kiedy wejdziemy głębiej w Zonę. Może nawet dotrzemy do centrum - to marzenie każdego stalkera tutaj! Czeka nas świetlana przyszłość, mówię ci! ”
— Ojciec Walerian


Powinność (Долг)

Jest paramilitarnym odłamem Stalkerów operujących w Zonie. Jej członkowie postępują wobec ściśle określonego kodeksu.

„Nasza frakcja nosi nazwę "Powinność". Czemu? To proste. Jeśli nie my, to kto? Naszym obowiązkiem jest walka z Zoną i wszelkimi jej przejawami. Wielu naszych członków zaczynało jako zwykli stalkerzy próbujący zarobić trochę grosza. Gdy zetknęli się z okropieństwami Zony, postanowili coś z tym zrobić. Lepiej poświęcić własne życie w razie potrzeby, niż dopuścić mutanty do naszych domów! Szkoda, że nie wszyscy stalkerzy są tego zdania. Jeszcze większa szkoda, że musimy walczyć z takimi idiotami, by zatrzymać rozprzestrzenianie się Zony...”
 


Wolność

„Chcesz zdobyć szacunek innych Stalkerów? Czy chcesz zbudować zespół lojalnych przyjaciół, którzy będą Cię wspierać w razie kłopotów? Czy marzysz, aby skopać tyłki kilku Powinnościowcom? Wszystkie te rzeczy czekają na Ciebie, jeśli dołączysz do Wolności!”

„Bracie! Istotą "Wolności" jest... wolność od wszelkich zobowiązań. Każdy może robić, co mu się podoba. Chcesz zbierać artefakty? Proszę bardzo! Chcesz handlować? Nie ma problemu. Możesz nawet założyć kółko szachowe, jak to cię kręci! Nasza podstawowa zasada to: brak ograniczeń... o ile nie naruszasz praw innych członków "Wolności". Nie jesteśmy tylko frakcją, bracie - jesteśmy komuną wolnych stalkerów! Niektórzy z nas walczą, ale są też artyści. A nasi inżynierowie nie mają sobie równych w całej Zonie, każdy ci to przyzna!”
— Idea Wolności


Naukowcy / Ekolodzy

Po incydencie w elektrowni atomowej w Czarnobylu do Zony wielokrotnie przysyłano specjalistów z różnych dziedzin, by ci dowiedzieli się jak najwięcej o promieniowaniu radioaktywnym, jego wpływie na faunę i florę oraz o mutacjach genetycznych.


Wojsko

Są to zawodowi bądź poborowi żołnierze, służący w siłach zbrojnych Ukrainy. Ich głównym zadaniem jest pilnowanie granic Zony i wyłapywanie, bądź też likwidacja próbujących się tam przedostać Stalkerów. Struktury dowodzenia są scentralizowane, na czele jednostek wojskowych stoją poszczególne organy Państwowe, które koordynują działania żołnierzy. Bariery biurokratyczne oraz mało elastyczne metody działania powodują, że skuteczność wojska jest dyskusyjna.


Czyste Niebo

„Jak mówiłem, jesteśmy badaczami. Próbujemy poznać naturę Zony, określić powody, dla których się pojawiła, i sformułować zasady rządzące jej istnieniem. Nie kieruje nami żądza wzbogacenia się, nie szukamy pól artefaktów, nie interesują nas wojenki o terytorium z innymi frakcjami. Dlatego też zaszyliśmy się na bagnach i skupiliśmy na badaniach. Naszą silną stroną nie jest walka, tylko wiedza - wiedza o Zonie, gromadzona przez lata prac badawczych. Wiemy o niej więcej niż rząd i stalkerzy razem wzięci...”
— Lebiediew
 

Czyste Niebo jest jedną z pierwszych lub nawet pierwszą frakcją jaka powstała po pojawieniu się Zony. Głównym celem frakcji było badanie Zony i gromadzenie wiedzy na temat wszystkich procesów jakie w niej zachodzą. W odróżnieniu do Ekologów Czyste Niebo nie korzystało z usług Najemników ani Stalkerów, priorytetem było zachowanie dyskrecji i pozostanie niewidocznym dla innych. Zaskakującym może wydawać się fakt, że w razie potrzeby frakcja ta mogła prowadzić daleko idące działania militarne i uciekać się do przemocy aby osiągnąć swoje cele, które koncentrowały się min. na ochronie Zony i niedopuszczaniu do jej destabilizacji.

 

Monolit

 

„Dziękujemy Ci, Monolicie, za ujawnienie nam sprytnych planów twoich wrogów. Niech światło twoje świeci nad duszami tych dzielnych wojowników, którzy poświęcili życia w służbie twojej woli. Naprzód wojownicy Monolitu, pomścijcie swoim poległych braci, którzy błogosławieni są w jedności z Monolitem. Nieście śmierć tym, którzy odrzucili świętą moc Monolitu. Monolicie, nie słyszymy Cię, dlaczego nas opuściłeś? Oczekujemy twych rozkazów nasz Monolicie.”
— Kaznodzieja Monolitu